Stav sčítania v obci Podbiel k 14.06.2021
1271 obyvateľov (94,99%)
v nedeľu 03.júla 2022
14.00 - Človek a drevo
Scénický program o dreve ako fenoméne v živote človeka v minulosti
Účinkujú: Ženská spevácka skupina Senková z Podbiela, folklórne skupiny Likava z Likavky, Smrečany zo Smrečian, Kýčera zo Zázrivej, Charita z Hornej Lehoty, Rabčičanka z Rabčíc, Laštek z Pucova
16.00 - Zďaleka i zblízka
Program hostí festivalu
účinkujú: Folklórny súbor Šarišan z Prešova a detský folklórny súbor Watra z Bańskiej Wyżej z Poľska
Sprievodný program :
Remeselný jarmok a prezentácia rezbárskej tvorby
Drevenice v premenách času – výstava fotografií objektov ľudovej architektúry v Podbieli
Film je realizovaný v rámci mikroprojektu s názvom "Euroregión z vtáčej perspektívy" spolufinancovaného z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu prostredníctvom Euroregiónu "Tatry" v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A.
(klikni na obrázok)
Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:
Obecný úrad
Podbiel 210, 027 42
Telefón: 043/538 10 31
Fax: 043/538 11 65
e-mail: podbiel@podbiel.sk
web: www.podbiel.sk
Návštevnosť:
ON LINE: 1
DNES: 157
TÝŽDEŇ: 2837
CELKOM: 841168
vietor | S, 1.97 | m/s |
tlak | 1019 | hPa |
vlhkosť | 42 | % |
Zníženie energetickej náročnosti verejných budov – Materská škola a Obecný úrad v Podbieli
"ŽSS Senková a jej aktívne šírenie ľudovej kultúry"
Realizácia v roku 2019
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Financovanie podpory ochrany pred požiarmi
„Prístavba a stavebné úpravy požiarnej zbrojnice Podbiel“
Realizácia v roku 2019
Zo štátneho rozpočtu podporilo MV SR
PRÍRODA
Okolie Podbiela charakterizujú vysoko položené terény a mnohotvárny reliéf územia. Orava i Podbiel sú situované v horskom systéme západných Karpát. Podobne ako väčšina oravských osád aj Podbiel je obklopený mierne vysokými vrchmi - Lučivný, Červená skala, ktorú z dediny vidno ako strmú skalu červenkastých vápencov. Neveľkú rovinku, na ktorej sa rozprestiera Podbiel, tvoria prevažne nánosy Studenej. Dedina je z dvoch strán obklopená riečnymi tokmi.
Rieka Studená pramení v Roháčoch. Má dlhý tok a pomerne veľa vody. V minulosti časté rozvodnenia spôsobovali veľké škody na cestách a poliach. Roku 1885 pri veľkej povodni zmenila dokonca aj svoje koryto. Podbiel má pomerne chladné podnebie. Orava je vôbec najstudenšou oblasťou celého Slovenska. Na jar sú časté neskoré mrazy , ktoré škodia ovocným stromom a zničia niekedy i lesné sadenice.
RASTLINSTVO
Stromové porasty sú v chotári Podbiela jednoznačne ihličnaté, listnáčov temer niet. Aj medzi ihličnatými prevláda skoro výlučne smrek, len kde tu jedľa. Miestami sú aj sosny a červený smrek. Na skalách je vysadené menšie množstvo jaseňa. Taktiež sa tu nachádza aj jaseň, buk, popri potokoch rastie jelša lepkavá. V podbielskom chotári sa nachádza javor, klen, brest, lipa, osika, jarabina, skorušina, lieska a mnohé iné listnaté stromy.
V chotári rastie množstvo húb, jedlých i jedovatých, najmä hríby, kuriatka alebo tanečnice.
ŽIVOČÍŠSTVO
V chotári obce Podbiel sa zachovala voľne v prírode žijúca pôvodná fauna. V riekach a potokoch žije viac druhov rýb dokonca aj raky. V Studenej žijú lipne, pstruhy, klene, podustvy, mreny, plotice a veľa iných druhov rýb. Zo suchozemských voľne žijúcich zvierat si zaslúži zmienku zajac poľný. Vo vzdialenejšom chotári sa ukáže hnedý medveď, jeleň, srna, divá sviňa. Z vtáctva hodno spomenúť zriedkavého skalného výra, ktorý žije na Bielej a Červenej skale. V hámri hniezdi veľké množstvo kaviek a strák. V lete vidíme pri Orave volavky, čajky aj zelenomodrého rybárika. Z plazov tu žije zmija rozlične sfarbená podľa pohlavia. Čierne zmije melanistické žijú zriedkavo smerom k Roháčom a dorastajú pomerne malej dĺžky i hrúbky. Žije tu aj neškodný slepúch miestny názov vretenica.